Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować ich stosowanie z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem.
Zabronione jest stosowanie środków ochrony roślin, które zostały zgodnie z przepisami rozporządzenia nr 1272/2008 zaklasyfikowane jako stwarzające zagrożenie dla zdrowia człowieka, na terenach placów zabaw, żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych, szpitali, stref ochronnych "A" wydzielonych na obszarach uzdrowisk lub obszarach ochrony uzdrowiskowej w rozumieniu przepisów o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.
Przestrzeganie warunków bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin eliminuje zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.
Zasady bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin:
Można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy. Wykaz takich środków znajduje się w rejestrze udostępnionym na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na stronie Ministerstwa udostępnione są również etykiety środków.
Zachowanie warunków prawidłowego stosowania środków ochrony roślin:
- stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy;
- stosować środki ochrony roślin zgodnie z warunkami określonymi w etykiecie środka;
- używać środki ochrony roślin w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznych na organizmy niebędące celem zabiegu i przeciwdziałać znoszeniu cieczy użytkowej;
- wykonywać zabiegi po zakończonych lotach owadów zapylających, nie stosować preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin, chwastów;
- nie wykonywać zabiegów w warunkach sprzyjających znoszeniu cieczy użytkowej podczas zabiegu (nie należy stosować środków przy prędkości wiatru przekraczającej 4 m/s).
Kwalifikacje osób stosujących środki ochrony roślin:
Osoby stosujące środki ochrony roślin powinny posiadać odpowiednią wiedzę dotyczącą ochrony roślin. Odpowiednią wiedzę oraz kwalifikacje uzyskuje się na szkoleniach w zakresie środków ochrony roślin.
Dokumentowanie wykonanych zabiegów środkami ochrony roślin:
- Użytkownik profesjonalny stosujący środki ochrony roślin jest zobowiązany do prowadzenia i przechowywania przez 3 lata dokumentacji dotyczącej stosowanych środków ochrony roślin. W dokumentacji należy zanotować nazwę środka ochrony roślin, czas zastosowania i zastosowaną dawkę, obszar, uprawę/obiekt, na którym zastosowano środek ochrony roślin oraz przyczynę wykonania zabiegu środkiem ochrony roślin;
- Posiadacz gruntów lub obiektów, w których są wykonywane zabiegi z zastosowaniem środków ochrony roślin przez użytkownika profesjonalnego, jest obowiązany do przechowywania przez okres 3 lat przekazanej przez tego użytkownika kopii dokumentacji dotyczącej stosowanych środków ochrony roślin, jeżeli wykonującym te zabiegi jest inny podmiot i posiadacz ten nie dysponuje tą dokumentacją.
Obowiązek informacyjny:
Istnieje możliwość uzyskania od osób stosujących środki ochrony roślin informacji o zaplanowanych zabiegach. Obecne przepisy przewidują obowiązek poinformowania przed użyciem środka wszystkich sąsiadów, którzy mogą być narażeni na znoszenie cieczy roboczej i którzy zwrócili się o taką informację.