Projekt w Zespole Placówek Oświatowych w Winnicy: DTGviaICT
Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk Mobilność w Portugalii : 29.09-05.10.2019r.
W dniach 29 września-05 października 2019r. w Mai, w Portugalii, odbyła się kolejna mobilność uczniów i nauczycieli krajów partnerskich w ramach realizacji projektu Erasmus +, Digital Tourist Guide via ICT- Cyfrowy Przewodnik Turystyczny via ICT. W projekcie, oprócz szkoły w Polsce, biorą udział szkoły z Turcji, Włoch, Portugalii, Litwy i Niemiec. Głównym celem projektu jest promocja turystyki w krajach europejskich, które uczestniczą w projekcie oraz użycie przez uczniów i nauczycieli technologii informacyjno – komunikacyjnej. Nowo poznane aplikacje i narzędzia służą uczestnikom do przygotowania materiałów w postaci książki elektronicznej, muzeum 3D, prezentacji multimedialnych, etc. Podczas każdej mobilności uczniowie robią setki zdjęć ważnych i interesujących atrakcji turystycznych aby następnie edytować zdjęcia za pomocą różnych narzędzi, a następnie wybrać najlepsze. Te najlepsze wykorzystane są w naszym przewodniku turystycznym. Rezultaty działań poszczególnych mobiliności umieszczone są na stronie internetowej Webnode : https://digitaltouristguide.webnode.com.tr. oraz na platformie Etwinning .
W mobilności w Portugalii wzięły udział cztery uczennice i jeden uczeń oraz dwie nauczycielki. Uczniowie zamieszkali u rodzin goszczących niedaleko naszej partnerskiej szkoły w Mai, 8 km od Porto. Podczas całego tygodnia odbyło się mnóstwo interesujących wydarzeń, które zapoznały nas z kulturą, geografią, sztuką, historią i sportem w północnej Portugalii. Pierwszego dnia obejrzeliśmy zespół placówek szkolnych : szkołę średnią, podstawową i przedszkole. Odwiedziliśmy Urząd Miejski w Mai oraz mieliśmy spotkanie z kuratorem oświaty rejonu Mai. Następny słoneczny dzień spędziliśmy na naszej pierwszej lekcji surfowania po oceanie, następnie używaliśmy aplikacji GooseChase do ‘poszukiwania skarbu’ w parku miejskim. Była to idealna gra integracyjna. Mieliśmy także warsztaty z podstaw fotografii i użycia nowych , przydatnych aplikacji związanych z obróbką fotografii. Trzeciego dnia aplikacje przydały nam się do zwiedzania miasta Porto. Odwiedziliśmy zabytkowy Urząd Miejski w Porto, katedrę, słynną bibliotekę Lello, najpiękniejszy dworzec kolejowy w Portugalii- Sao Bento oraz stadion FC Porto wraz z muzeum i stacją telewizyjną programów sportowych. Dzień czwarty to Casa da Musica, słynna filharmonia portugalska. Wysłuchaliśmy tam wykładu o akustyce i nowoczesnej architekturze. Po obiedzie, na który zaserwowano najbardziej popularną portugalską potrawę z dorsza, wyruszyliśmy na rejs rzeką Douro aby podziwiać sześć mostów. Rejs zakończyliśmy w piwnicach, gdzie trzyma się słynne wino Porto. Ostatni dzień pobytu to obróbka i wybór najlepszych zdjęć, czas wolny z rodzinami goszczącymi, czas na zakupy i wieczorem oficjalna kolacja z rozdaniem certyfikatów.
Wyjazd ten stworzył dla uczniów i nauczycieli możliwość rozwijania przeróżnych kompetencji kluczowych . Dał szanse rozwijać umiejętności komunikacyjne w języku angielskim, umiejętność korzystania z narzędzi informatycznych, umiejętność krytycznego i twórczego myślenia , zdolności społeczne, umiejętność zrozumienia i akceptacji międzykulturowej oraz nawiązywania kontaktów międzykulturowych . Uczestnicy mobilności mieli możliwość wymiany doświadczeń, skorzystania z dobrych praktyk oraz promowania Europejskich wartości .
koordynator: Jolanta Grabarek