Zespół Placówek Oświatowych w Winnicy cały czas stara się sprostać nowym wyzwaniom dla szkoły w strefie edukacji i wychowania. Chcemy uczyć naszych uczniów w sposób nowoczesny, skuteczny i atrakcyjny, dlatego też zdecydowaliśmy się na realizację projektu : Okno na Europę, w ramach programu Erasmus+ Mobilność kadry edukacyjnej. Projekt rozpoczął się w czerwcu 2018r. i nadal trwa. W maju 2019r, dwie nauczycielki : języka polskiego i matematyki oraz nauczyciel wychowania fizycznego ( sierpień , 2019r.) wzięli udział w kursie języka angielskiego na Malcie, malutkiej wyspie na Morzu Śródziemnym, bogatej w przepiękną architekturę i egzotyczne krajobrazy. Nauczyciele rozpoczęli swoją przygodę z językiem angielskim na poziomie podstawowym. Dzięki nauce podstaw języka będą mogli włączyć się w realizację projektów międzynarodowych, ale także związanych z tematyką nauczanych przez nich przedmiotów. Ponadto będą mogli podnosić jakość oferowanych przez nich zajęć dzięki zdobyciu umiejętności samodoskonalenia się i korzystania z publikacji i szkoleń zawodowych w języku angielskim. W zajęciach językowych uczestniczyli kursanci z wielu krajów z całego świata, co stworzyło dla naszych nauczycieli szanse wymiany doświadczeń, poznania kultur i mentalności różnych ludzi. Na kursach w szkole ESE w St. Julian’s nad zatoką Spinola, wykładowcy z Wielkiej Brytanii i innych krajów korzystali z różnorodnych ciekawych materiałów szkoleniowych. Nasi uczestnicy bardzo sobie chwalą poziom i atrakcyjność kursów. Pobyt na Malcie nie ograniczał się jedynie do nauki. Nauczyciele brali udział w wycieczkach po Malcie i wyspie Gozo. Odwiedzili m.in. Mdinę, Rabat, Mostę, Xlendi, Vallettę- stolicę kraju oraz przepiękne plaże nad Ramlą Bay i Golden Bay. Rozsmakowali się w owocach morza oraz w maltańskich specjałach.
W lipcu 2019r, odbył się także wakacyjny kurs dwóch nauczycielek języka angielskiego, które wyruszyły do mglistej i wilgotnej Irlandii, aby uczestniczyć w kursie metodyczno- językowym. W prężnym ośrodku uniwersyteckim, Cork, w Irlandii, nad brzegiem rzeki Lee, nasi nauczyciele uczestniczyli w 2 tygodniowym, 50 godzinnym kursie, podczas którego rozszerzyli swoją wiedzę na temat metodyki języka angielskiego, roli technologii na lekcjach oraz zarządzania klasą. Choć zajęcia trwały 7 godzin dziennie, nauczycielki miały okazję poznać kulturę irlandzką poza klasą, zawrzeć nowe międzynarodowe znajomości oraz praktycznie doskonalić język angielski. Podczas zajęć dowiadywały się o kulturze, historii i irlandzkim systemie nauczania, a poza zajęciami uczestniczyły w wycieczkach po Cork i okolicach. Atutem tego wyjazdu było bliższe spojrzenie na kulturę Irlandii, rozwijanie umiejętności językowych a przede wszystkim możliwość spędzenia czasu w gronie nauczycieli z różnych stron świata i poznanie miłych i przyjaznych ludzi z Irlandii. Nauczycielki nowe, kreatywne metody i formy nauczania wykorzystują w pracy z uczniami na lekcjach i w projektach międzynarodowych, np. Etwinning.
Dzięki projektowi : Okno na Europę , w tym mobilności zagranicznej, nauczyciele naszej placówki rozwinęli swoje kompetencje językowe oraz kluczowe, tak istotne dla kształcenia o wymiarze europejskim. Wrócili z dużą dozą tolerancji, otwartości na różnorodność, nowymi metodami nauczania i chęcią dzielenia się swoją wiedzą z uczniami oraz nauczycielami z naszej szkoły i szkół ościennych. Baza szkół o standardzie europejskim została powiększona o Zespół Placówek Oświatowych w Winnicy.
Zapraszamy po więcej informacji na stronę internetową ZPO w Winnicy oraz strony Zespół Placówek Oświatowych w Winnicy, Erasmus + na Facebooku.
Irlandia
Szkoła w Cork
Szkoła w St. Julian’s
Malta