Co roku w listopadzie w Publicznej Szkole Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy odbywa się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny Wielkie Dyktando pt. ,,Piszę pięknie po polsku”. Konkurs ten stał się piękną tradycją winnickiej szkoły. Organizowany jest przez nauczycielki języka polskiego Urszulę Roze i Joannę Wrublewską dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. I edycja odbyła się w roku 2002. Konkurs stanowi duże wyzwanie dla uczniów chcących sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne. Wyłania on Mistrzów Ortografii – uczniów najpiękniej piszących po polsku.
Od roku 2002 – jeszcze w sześcioklasowej szkole podstawowej – uczestnicy dyktanda byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych – klasy II- III i klasy IV- VI. Od roku 2017, po przywróceniu ośmioklasowej szkoły podstawowej, uczniowie piszą dyktando w trzech grupach wiekowych: klasy II-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII.
Ten rok był dla nas szczególnie ważny, ponieważ 24 listopada uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. kan. Jana Sieka w Błędostowie już po raz 20. przystąpili do Wielkiego Dyktanda. Tegoroczna jubileuszowa edycja miała bardzo uroczysty charakter.
Uczniowie PSP w Winnicy i uczniowie PSP w Błędostowie wyjątkowo, nie jak corocznie w swoich szkołach, wspólnie pisali dyktando w hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy.
Klasy II i III musiały poradzić sobie z pisownią ,,dojrzałych orzechów”, ,,spadających żołędzi” oraz słów takich, jak: ,,jeż, żuk, żaba, żyrafa, nosorożec, żubr”. W dyktandzie dla uczniów klas IV-VI pojawili się: ,,smutna królewna”, ,,gruby żółw”, ,,chudy tchórz”, ,,sztukmistrz, który demonstrował różne sztuczki”. Klasy VII i VIII pisały o wahaniu, przychylności, przerażeniu, rozhukanych koniach. Spotkanie zakończyło się zrobieniem wspólnej pamiątkowej fotografii.
Ortografia polska jest bardzo trudna. Dlatego wszyscy biorący udział w konkursie mogą czuć się wyróżnieni, że nieobca jest im umiejętność poprawnego pisania.
Dbałość o piękno i poprawność języka, szczególnie wśród młodego pokolenia, należy pielęgnować. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tegorocznym jubileuszowym konkursie. Słowa podziękowania kierujemy również do Katarzyny Szymańskiej – nauczycielki języka polskiego w Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. kan. Jana Sieka w Błędostowie.
Koordynatorki konkursu
Urszula Roze
Joanna Wrublewska