Remont studni głębinowej

W dniach od 18 do 19 września 2017 r. Zakład Budżetowy w Winnicy Sp. z o.o. podjął próbę naprawy uszkodzonej studni głębinowej na Stacji Uzdatniania Wody w Zbroszkach. Awaria polegała na ograniczeniu przepustowości filtra studni i strefy przyfiltrowej wskutek kolmatacji. Kolmatacja to proces który w wielkim skrócie prowadzi do szybkiego starzenia się studni  i ograniczenia jej wydajności. W przypadku naszej studni był to spadek wydajności z 80 m3/h do 20 m3/h.

Po licznych konsultacjach do czyszczenia studni wykorzystano metodą elektrohydrodynamiczną (polegającą na wyładowaniach łuku elektrycznego w filtrze). Jest to dość nowatorska i ekologiczna metoda, która ma na celu:

- oczyszczenie filtra ze związków żelaza i manganu;

- oczyszczenie ze związków żelaza i manganu strefy przyfiltrowej w promieniu do 60 metrów.

Po wykonaniu czyszczenia odbyło się pompowanie kontrolne. Wynik pomiaru wydajności pokazał że studnia pompuje nadal wodę w ilości z przed awarii.