Rajd rowerowy "Śladami miejsc pamięci historycznej"

DSC 8468W niedzielę 10 czerwca 2018 r. odbył się rajd rowerowy pod hasłem: „Śladami miejsc pamięci historycznej”, którego organizatorem był Gminny Komitet Obchodów 100-tnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Trasa wiodła przez miejscowości: Winnica - Mieszki-Leśniki – Glinice-Domaniewo – Kamionna – Białe Błoto – Błędostowo. Uczestnicy rajdu rowerowego pokonali 17 km w asyście radiowozu Posterunku Policji w Pokrzywnicy oraz samochodu strażackiego OSP Błędostowo. Rowerzyści, na czele z Wójtem Gminy - Mariuszem Kowalewskim, oddali cześć bohaterom walczącym za wolną i demokratyczną Polskę w miejscach pamięci „Poległym za Ojczyznę” znajdujących się na trasie przejazdu. W rajdzie wzięło udział ponad 100 uczestników.

Zanim rajd wyruszył w trasę delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy tablicy upamiętniającej zasługi absolwenta szkoły podstawowej w Winnicy, urodzonego w Skarżycach aspiranta Policji Powiatowej – Stefana Zawadzkiego, który w kwietniu 1940 roku został zamordowany w Twerze. 13 kwietnia 2014 roku został posadzony dąb i odsłonięta tablica na terenie Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy. Następnie uczestnicy rajdu złożyli kwiaty i zapalili znicze przy grobie rodziców Rafała Krajewskiego – dyrektora Wydziału Spraw Wewnętrznych w Rządzie Narodowym w czasie powstania styczniowego, na cmentarzu w Winnicy, później przy kamieniu upamiętniającym śmierć ppor. Zdzisława Straszewicza w lesie w Domosławiu. (Na kamieniu wyryto słowa: „Dnia 12-tego sierpnia 1920 w miejscu tem oddał swe życie w obronie ziemi ojczystej Zdzisław Straszewicz ppor. artylerji kawaler Krzyża Virtuti Militari i trzech Krzyży Walecznych. Żył lat 22. Kamień ten kładzie matka” ). Kolejnym punktem trasy był cmentarz w Błędostowie, gdzie znajduje się Mogiła Poległych Walczących w Wolność Ojczyzny. Patriotyczno-rekreacyjne wydarzenie zakończyło się poczęstunkiem na placu przy Publicznej Szkole Podstawowej w Błędostowie. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym patriotycznym wydarzeniu, a funkcjonariuszom policji i strażakom za zabezpieczenie przejazdu rowerzystów.