Termomodernizacja Urzędu Gminy w Winnicy i Zespołu Placówek Oświatowych

Urząd Gminy w Winnicy

W dniu 21 sierpnia 2017 r. odebrane zostały roboty budowlane w budynku Urzędu Gminy - projekt pn.: „Zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej Gminy Winnica z wykorzystaniem OZE tj. Urzędu Gminy w Winnicy i Zespołu Placówek Oświatowych” – Zadanie 1: Termomodernizacja budynku Urzędu Gminy w Winnicy. Wykonawcą prac termomodernizacyjnych w budynku Urzędu Gminy w Winnicy była firma Usługi Remontowo Budowlane Dariusz Górecki z Warszawy. Wartość robót budowlanych: 383.000,00 zł brutto.

W skład zadania wchodziły m.in. wymiana stolarki okiennej, docieplenie ścian zewnętrznych, częściowa wymiana pokrycia dachu, docieplenie stropodachu, remont kominów, wykonanie instalacji fotowoltaicznej. W skład całego projektu wchodzi również wykonana modernizacja instalacji centralnego ogrzewania oraz budowa kotłowni gazowej w budynku Urzędu Gminy Winnica. Modernizacja centralnego ogrzewania obejmowała budowę instalacji gazowej od istniejącego przyłącza do pomieszczenia kotłowni, montaż kotła gazowego, podłączenie hydrauliczne z istniejącą instalacją c.o. oraz wymiana grzejników. Wykonawcą modernizacji c.o. była firma Instalacje Hydrauliczne Wóltański Marek z siedzibą w Kacicach.

Wstępne porównanie kosztów ogrzewania budynku Urzędu Gminy w Winnicy

Lp.

Okres rozliczenia

Oszczędności

1.

październik - listopad

10.218,65 zł

2.617,26 zł

7.601,39 zł

Dnia 2 listopada 2017 r. odebrano roboty budowlane dotyczące zadania pn.: „Zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej Gminy Winnica z wykorzystaniem OZE tj. Urzędu Gminy w Winnicy i Zespołu Placówek Oświatowych” – Zadanie 2: Termomodernizacja budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy dofinansowanego z Unii Europejskiej w ramach Działania 4.2 Efektywność energetyczna, typ projektów – Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Zgodnie z regulaminem konkursu w ramach działania wspierane mogły być inwestycje z zakresu poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej: „w szczególności promujące jej kompleksowy wymiar tj. głęboką modernizację energetyczną, z możliwością wymiany źródeł ciepła oraz możliwością zastosowania odnawialnych źródeł energii (jako element projektu)”.

W związku z powyższym wykonano kompleksową termomodernizacje w zakres której weszło: docieplenie ścian zewnętrznych budynku styropianem samogasnącym o grubości 14 cm, docieplenie ścian piwnic z zejściem poniżej poziomu gruntu, docieplenie dachu pod nieogrzewanym poddaszem ze szklanej wełny mineralnej, docieplenie stropodachu nad salą gimnastyczną wełną mineralną, wymiana starej stolarki okiennej i drzwiowej PCV i AL na nową, częściowe wykonanie nowego pokrycia dachu w miejscu starego przeciekającego, wymiana podbitki dachowej, wymiana systemu odprowadzania wody deszczowej (orynnowanie), wymiana istniejących obróbek blacharskich, wymiana grzejników na nowe w całym budynku szkoły. Z uwagi na duże straty ciepła na przesyle wybudowano nowe przyłącze gazowe, wyposażono kotłownie c.o., zainstalowano nowe źródło ciepła z pompami obiegowymi (zostały zamontowane trzy kotły gazowe kondensacyjne o łącznej mocy 300 kW wyposażonych w czujnik temperatury zewnętrznej). W celu zapewnienia bezpieczeństwa w kotłowni zamontowano: detektor gazu, zawór odcinający elektromagnetyczny, lampa kontrolna oraz sygnalizator akustyczny, moduł sterujący. Wykonano nowy komin odprowadzający spaliny ze stali nierdzewnej.

W ramach obniżenia zużycia prądu oraz ochrony środowiska, wykonano instalacje fotowoltaiczną, która przetwarza światło słoneczne na energię elektryczną czyli wytwarza prąd z promieniowania słonecznego. Moc szczytowa całego układu wynosi 40 kW . W skład instalacji weszło m.in.: 160 szt. paneli słonecznych, dwa falowniki, tablice rozdzielcze i przewody kablowe. Wykonana została nowa instalacja odgromowa wraz z masztem.

Wykonawcą prac była firma: Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Artur Piechotka z siedzibą ul. Daszyńskiego 72, 06-100 Pułtusk. Wartość robót budowlanych wyniosła 2.423.100,00 zł. Gmina Winnica w ramach podpisanej umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego otrzymała dofinansowanie z RPO WM w kwocie 2.073.205,66 zł stanowiącej nie więcej niż 79,99% kwoty całkowitych wydatków kwalifikowalnych Projektu.

Wstępne porównanie kosztów ogrzewania ZPO

Lp.