Susza 2018

Fotowoltaika

Szanowni Mieszkańcy Gminy Winnica

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w Programie Dofinansowań na montaż Ogniw Fotowoltaicznych do produkcji prądu oraz Kolektów Słonecznych do podgrzewania wody. Działania te mają na celu poprawę stanu środowiska naturalnego oraz znaczne obniżenie kosztów energii elektrycznej. Do programu mogą przystąpić osoby fizyczne, gospodarstwa rolne oraz przedsiębiorcy.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o zapisy w Sekretariacie Urzędu Gminy w Winnicy w dniach od 8 do 19 października 2018 roku.

O udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń.

Więcej informacji u opiekuna programu pod numerem: 604 579 847

Wyjaśnienie dotyczące dotacji na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Winnica

W związku z omyłkowo zamieszczoną informacją w gazetce gminnej dot. dopłaty przez ZG ZOSP RP 50 000,00 zł. na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Winnica, Urząd Gminy Winnica wyjaśnia, że OSP w Winnicy składała wniosek o dopłatę do ZG ZOSP RP. Dane dotyczące kwot i źródła finansowania zaczerpnięte były z w/w wniosku. Prezes OSP w Winnicy poinformował nas, że wnioskowana dopłata nie została przyznana w związku z tym OSP Winnica przeznaczyła środki własne na zakup samochodu w kwocie 92 000,00 zł.

A zatem koszty zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Winnica to:

• łączny koszt: 122 000,00 zł
  • środki własne OSP Winnica: 92 000,00 zł
  • dotacja celowa gminy: 30 000,00 zł

Za pomyłkę przepraszamy.

Mądry rolnik przed wypadkiem

krusWraz z nadejściem pory jesienno – zimowej kończą się już prace w polu. Nie oznacza to jednak, że rolnik ma czas wolny i nie ma co robić w gospodarstwie rolnym. Praca w nim jest zawsze, ale warto też pomyśleć, żeby znaleźć czas na poprawę stanu jego bezpieczeństwa i wyeliminować zaniedbania występujące na podwórzu, które często są przyczyną wypadków.

Statystyki KRUS wskazują, iż corocznie ponad połowę wszystkich wypadków przy pracach w gospodarstwach rolnych stanowią upadki. Ich główną przyczyną, jak wskazują inspektorzy prowadzący postępowania wypadkowe, jest brak dbałości rolników o porządek w obejściach gospodarskich, jak również zła organizacja własnego miejsca pracy. Liczną grupę przyczyn stanowi zazwyczaj zły stan nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych, nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych oraz używanie drabin skonstruowanych samodzielnie, a  także źle ustawionych. Takie upadki kończą się zwykle urazami kończyn dolnych i górnych. A przecież dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz rodziny powinno być sprawą priorytetową w każdym gospodarstwie rolnym.

Należy również pamiętać, że na zaistnienie warunków sprzyjających upadkom w gospodarstwach rolnych, mają również wpływ niekorzystne warunki atmosferyczne, powodujące śliskość na podwórzu.

Drogi rolniku, zima tuż, tuż. Aby podczas wykonywania codziennych prac gospodarskich zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz bliskich należy:

• zachować porządek na terenie własnego siedliska i pomieszczeń gospodarskich;
  • uporządkować trakty komunikacyjne, aby uniknąć potknięć i poślizgnięć;
  • zimą drogi i przejścia w obejściu, na bieżąco odśnieżać, posypywać piaskiem lub popiołem;
  • stosować właściwe obuwie robocze, przylegające do kostki, o podeszwie protektorowanej, które zmniejszy niebezpieczeństwo poślizgnięć;
  • zadbać o równe podłoże podwórza, wyrównać koleiny, utwardzać powierzchnię;
  • upewnić się, czy wszystkie otwory podłogowe posiadają pokrywy oraz czy ich  powierzchnia jest równa z powierzchnią podłoża;
  • usunąć zbędne przedmioty z przejść i schodów w gospodarstwie rolnym;
  • zadbać o to, aby maszyny, które użytkujesz w swoim gospodarstwie były wyposażone w mocne, dobrze zamontowane drabinki i schodki wejściowe do kabin, przyczep, na  pomosty robocze. Na bieżąco sprawdzać ich stan techniczny;
  • sprawdzić drabiny, dokonać ich konserwacji. Pamiętać, że bezpieczna drabina to drabina o mocnych i właściwie zamocowanych szczeblach, zabezpieczona przed poślizgiem lub przechyłem (u dołu gumowe lub ostre zakończenia, u góry zamontowane haki). Kąt  nachylenia drabiny powinien wynosić od 65° do 75°, co najmniej 0,75m nad powierzchnię, na którą wchodzisz;
  • w okresie zimowym nawierzchnie stopni schodów zewnętrznych zaopatrzyć w maty antypoślizgowe.

Jeśli już zdarzy się wypadek, jego zgłoszenia powinien dokonać sam poszkodowany lub inna osoba, niezwłocznie po jego zaistnieniu, w najbliższej Placówce Terenowej KRUS lub za pośrednictwem poczty, telefonicznie albo drogą elektroniczną.

PT KRUS PUŁTUSK

ul. Reformacka 12, 06-100 Pułtusk